czwartek, 20 lutego 2014

Jak można zrezygnować z zamówienia złożonego przez internet?

Kwestia rezygnacji z zamówienia złożonego przez internet - czy to w sklepie czy też na portalach aukcyjnych - jest w praktyce zjawiskiem dość często występującym. Kilka ostatnich sytuacji związanych z takimi właśnie przypadkami spowodowała, że uważniej przyjrzeliśmy się kwestii prawnej takich sytuacji.

Zamówienie a umowa.
Przez złożenie oferty sprzedającemu kupujący oświadcza swoją wolę chęci zawarcia umowy (na warunkach przesłanych w zamówieniu) a poprzez przyjęcie tej oferty przez sprzedającego dochodzi do zawarcia umowy kupna - sprzedaży zawieranej na odległość.
Umowa taka obowiązuje do czasu spełnienia przez strony swoich zobowiązań (zapłata i wydanie towaru) lub do czasu jej wygaśnięcia z innych powodów. Jakie to mogą być powody? Na przykład strony mogą zrezygnować za obopólna zgodą, że obowiązków wynikających z umowy nie będą wypełniać. Tu już właśnie będzie dochodziło do rezygnacji z zamówienia.

Rezygnacja z zamówienia

Oprócz innych przyczyn jak na przykład śmierć jednej ze stron, prawo przewiduje też możliwość (w szczególnych przypadkach)  innego zakończenia umowy - poprzez jej rozwiązanie. Tak się właśnie dzieje w przypadku zgłoszenia chęci odstąpienia przez jedną ze stron od obowiązku wypełniania umowy. Tak jest właśnie z umowami zawieranymi na odległość. Kupujący (konsument) może odstąpić od umowy po uprzednim powiadomieniu o tym sprzedawcy. Musi w tym celu złożyć oświadczenie w ten sposób, aby sprzedający mógł je otrzymać. Nie tytułuje go jednak słowami "rezygnacja" a "odstąpienie".
Ma to znaczenie dla ważności tej czynności - gdyż takiej czynności prawo wymaga, aby kupujący mógł zwolnić się z obowiązku zakupu towaru.

Jak można zrezygnować z zamówienia złożonego przez internet?

Jak napisaliśmy wcześniej - kupujący nie składa rezygnacji, a zgłasza fakt odstąpienia od umowy.
Jak dokonać takiego odstąpienia. Można zrobić to nawet ustnie, ale jak udowodnimy taki fakt gdyby sprzedający upierał się, że takiego oświadczenia od nas nie otrzymał. Czyli w kwestii prawnej ważna jest forma pisemna nie dla celów skuteczności takiego oświadczenia, ale głownie dla celów dowodowych.

Czy w każdym momencie kupujący może odstąpić od umowy? Jest kilka ważnych momentów i tę kwestię poruszamy tutaj: kiedy można zrezygnować z zamówienia złożonego przez internet?

Brak komentarzy: