czwartek, 20 lutego 2014

Co można zrobić z zakupionym towarem w ramach "zwykłego zarządu"?

Zakupiliśmy kilka rzeczy przez internet i co możemy z nimi zrobić aby obejrzeć a nie przekroczyć swoich uprawnień wynikających z przepisów?

Musimy się trzymać tzw. zasady "zwykłego zarządu". 

Co można zrobić z zakupionym towarem w ramach "zwykłego zarządu"?

Załóżmy, że kupiliśmy przez internet kurtkę. Bez zawiłości języka prawniczego nasze uprawnienia sprowadzają się to do następujących czynności
  • rozpakowanie pudełka,
  • wyciągnięcie towaru z opakowania,
  • przymierzenie rzeczy,
  • sprawdzenie jakości rzeczy poprzez jego dotyk, sprawdzenie wytrzymałości,
  • stwierdzenie braku istnienia mechanicznego uszkodzenia czy usterki rzeczy
Co jednak gdy przy wyciąganiu z opakowania lub w innym momencie dojdzie do uszkodzenia tej rzeczy? Czy już nie będziemy mogli jej zwrócić?

Nadal będziemy mieli prawo do odstąpienia od umowy, natomiast sprzedający będzie miał możliwość (i z pewnością będzie chciał) żądania od nas odszkodowania. Taka sytuacja powoduje bowiem po stronie sprzedawcy szkodę materialną, którą musimy w jakiś sposób zrekompensować. Towar, który do niego wróci nie będzie miał już tej samej wartości.
Tak na marginesie: ciekawe jest jaką wartość miała będzie biała koszula po 3 wysyłkach i powrotach (zakładając, że w ramach zwykłego zarządu każdy będzie mógł sobie ją przymierzyć)
Tak więc wracając do kwestii rekompensaty sprzedającemu za uszkodzenie towaru możemy niestety dojść do sytuacji, w której zrekompensować będziemy musieli nie 2,3 czy 10% wartości nawet 100% wartości towaru - gdyż w skutek naszego działania może on stać się całkowicie niezdatny do dalszej odsprzedaży...
Ale to jest już sprawa o której piszemy tutaj: odszkodowanie za zwracany zniszczony towar.

Brak komentarzy: